Lhostejný pohled: Pocta Doktorům Josefu Růžičkovi a Vladislavu Vančurovi.

Český lékař české menšiny v New Yorku a otec moderní české fotografie, Dr. Drahomír Josef Růžička, byl skutečným průkopníkem a vzorem pro Dr. Reného Graniera, neboť oba jsou lékaři.

Najdeme mnoho jiných lékařů, kteří zůstali v povědomí jako umělci: Anton Pavlovič Čechov, Alexandre Porfirievič Borodine, Arthur Conan-Doyle, Michael Crichton, olomoucký Josef Boulette-Kulička anebo Vladislav Vančura, jehož hudební podobu Markétky Lazarové dnes Moravské Divadlo v Olomouci uvádí na jeviště, což jasně ukazuje, že umělecká tvorba a lékařské umění jsou niterně spjaté, aby završily stejný úkol sublimace sebe samého. Vždyť od časů Hippokratových je medicína považovaná za umění, a nikoli za vědu. Lékařské a umělecké činy jsou si podobné, neboť jsou čistě individuální, jak říká další malíř a lékař Dr. Igor Kubálek.

René Granier začal před čtyřiceti lety s fotografií stříbrných solí jako už před ním tak činili jeho praděd v devatenáctém století, pak jeho děd a jeho otec. René Granier zachoval rodinnou lásku k pěkným obrazům. Nedávno osvěžil své grafické vlohy tím, že byl v roce 2010 vybrán na prestižní Podzimní Pařížský Salón, čímž povzbudil svou kariéru obrazového tvůrce, i tak již dlouhou. René Granier bude rovněž zastoupen vbrzku na Fotografickém salonu v Maisons-Alfort, Pařížském Podzimním Salónu a na Salónu Lékařů Malířů v Paříži. Nedávno se přiklonil k digitální fotografii, přičemž se drží své záliby v černo bílé fotografii. Souběžně se svou pařížskou lékařskou praxí, Dr. René Granier, narozený 12. 5. 1962 v provensálské Marseille, uměl vždy uchránit svou prvotní lásku k fotografii. Mimo poslání zachraňovat životy jiných, chtěl zdokonalovat svůj vkus pro estetiku, především pro uspořádání jednoduchých kubistických forem a základních barev anebo pro hry světla a stínů a odstínů na površích staveb, aby odhalil jejich duši.

Jeho víc než patnáctileté pouto k České republice ho přimělo, aby v tomto kulturně bohatém místě odhalil svou tvorbu.

Výstava představuje výběr fotografii ve formátu 30*40 cm vytisknutých na FujiColor Crystal Archive Paper Supreme HD, jež byly zachyceny ve velkých metropolích po celém světě. Autor upřednostňuje obrazovou syntézu městských detailů tím, že úhlem a osvětlením hledá v práci architekta duši ukončeného předmětu.
Olomouc 13. 5. 2011